توقف مذاکرات وین

توقف مذاکرات وین سبب شد تا بازار ارز ایران در اولین روز معاملاتی هفته، کار خود را با افزایش قیمت دلار و یورو آغاز کند و از طرفی این توقف که علت آن به طور مشخص اعلام نشده، واکنش‌ هایی را نیز در پی داشته است.

مذاکرات جهت احیای برجام روز قبل با اعلام مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا متوقف گردید و مذاکره‌ کنندگان با بعضی مسائل حل نشده وین را ترک کردند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که روسیه هفته قبل درخواست‌ هایی را مطرح کرد که می‌ توانست رسیدن به توافق را پیچیده‌ تر کند.

قیمت دلار امروز با افزایش شروع شد به صورتی که نرخ دلار به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشته است این در حالی است که هفته قبل در کانال ۲۵ هزار تومان متوقف مانده بود. در حال حاضر دلار آزاد به قیمت ۲۶ هزار و ۳۵۰ تومان معامله می‌ شود در صورتی که قیمت روز پنجشنبه در بازار آزاد ۲۵ هزار و ۷۵۰ تومان بود. قیمت یورو نیز در بازار آزاد به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

بورس نیز امروز با افت ۸ هزار واحدی کار خود را آغاز کرد و این افت تا ۱۴ هزار و ۳۳۳ واحد پیش رفت. ارزش کل معاملات بورس نیز در مجموع به دو هزار و ۲۲۵میلیارد تومان رسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از اعلام توقف مذاکرات به خبرنگاران گفت که «تهران و مسکو باید تصمیم بگیرند.» وی تاکید کرد که آمریکا مطمئن است اگر این تصمیمات در تهران و مسکو گرفته شوند می‌ توان به بازگشت متقابل به برجام دست یافت.

این مقام آمریکایی تصریح کرد که تحریم‌ های جدید روسیه کاملا به ارتباط با برجام می باشد و نباید تاثیری بر مذاکرات بگذارد.

وی افزود: «ما قصدی نداریم که به روسیه چیز جدید یا خاصی در ارتباط با این تحریم‌ ها ارائه دهیم.»

وی هشدار داد که زمان بسیار اندکی برای احیای توافق هسته‌ای باقی مانده است.

این هشدار در حالی مطرح می‌ گردد که یک هفته قبل در وین زمزمه‌ ها جهت برگزاری یک نشست خبری برای منعقد کردن توافق جدید در جریان بود اما وزیر امور خارجه روسیه شنبه گذشته به‌ طور ناگهانی خواستار تضمین‌ هایی از طرف آمریکا شد تا تجارت بین روسیه و ایران تحت تاثیر تحریم‌ های اعمال شده اخیر علیه این کشور قرار نگیرد.

منبع: euronews

همواره در تلاش بوده ایم تا بهترین های بازارهای سرمایه را برای شما محیا کنیم تا خانواده ای تشکیل دهیم با پیوستگی یک نام: ™CMPRO

error: غیر مجاز